KORESPONDENCJA JENIECKA

Korespondencja jeniecka przechowywana w szkolnym archiwum jest darem powstańca śląskiego z lat 1919-1921. W okresie międzywojennym był on funkcjonariuszem Policji Państwowej, pełniąc w stopniu przodownika (sierżanta) funkcję komendanta posterunku Policji w powiecie kieleckim. W 1939 r. zdołał przedostać się do Rumunii, gdzie jak większość Polaków został internowany przez władze tego kraju. Przebywał początkowo w obozie przejściowym we wsi Casimcea (stąd pochodzi kartka wysłana 30 grudnia 1939 r.), a następnie trafił do największego obozu dla polskich policjantów i żołnierzy w mieście Comisani. W 1941 roku, po przejęciu władzy w Rumunii przez faszystów, władze tego kraju przekazały polskich policjantów i żołnierzy (ok. 5 tys.) Niemcom. Autor korespondencji trafił do stalagu w miejscowości Murzynowo koło Płocka, a pod koniec wojny został przeniesiony do innego obozu w miejscowości Woldenberg (obecnie Dobiegniew koło Gorzowa Wielkopolskiego). Obóz ten został zlikwidowany w styczniu 1945 roku, a Polaków ewakuowano w głąb Rzeszy.

Najcenniejsza, ze względu na posiadane stemple, jest kartka z 19 maja 1940 roku, wysłana z Comisani za pośrednictwem Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Stempel z napisem „Nefrancat” świadczy o zwolnieniu jej z opłat pocztowych. Natomiast numery umieszczone w dolnym prawym rogu (m.in. 6382) to stemple cenzorów którzy czytali kartki przed ich wysłaniem.

Z korespondencji przebija troska o rodzinę pozostawioną w kraju bez środków do życia, nadzieja na szybki powrót do domu, drobne, ale jak ważne w okupacyjnej rzeczywistości sprawy (np. zaginiony rower), próba wychowywania dzieci za pomocą słowa pisanego z odległej Rumunii. Próbujemy obecnie nawiązać za pośrednictwem stowarzyszenia rodzin policjantów z okresu międzywojennego kontakt z rodziną autora korespondencji.

Treść korespondencji w formacie PDF: KORESPONDENCJA

Link do zdjęcia baraków w obozie w Comisani: OBÓZ COMISANI

Muzeum Internetowe Pamiątek Historycznych Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu
Przygotowanie materiałów: dr Sebastian Ziółek z zespołem uczniowskim: Agata Giemza, Marlena Kluba, Agnieszka Konieczna, Jakub Wandzich.
Wykonanie strony www: mgr Adam Strzelczyk z zespołem uczniowskim: Błażej Mzyk, Jakub Nahajowski, Joanna Woś.
Administracja i aktualizacja muzeum od 2013 roku: dr Sebastian Ziółek, mgr Adam Strzelczyk.